دستگاه پرس هیدرولیک چیست و چگونه عمل می‌کند

دستگاه پرس هیدرولیک چیست و چگونه عمل می‌کند
04اکتبر

دستگاه پرس هیدرولیک , ماشین سازی محمدی با تولید انواع دستگاه های پرس آماده خدمات رسانی به مشتریان گرامی میباشد

دستگاه پرس هیدرولیک

در بین دستگاه‌ها و ماشین آلات پرس، دستگاه پرس هیدرولیک یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها و در واقع قوی‌ترین دستگاه‌هاست که در ابعاد بزرگ و کوچک استفاده می‌شود. استفاده از هیدرولیک سابقه طولانی دارد و در حقیقت منشاء اصلی آن به قانون پاسکال بر می‌گردد. استفاده از این قانون باعث شده که افراد سیستم‌هایی پیاده سازی کنند که با وارد آوردن فشار کوچک در یک قسمت، نیروی بسیار بزرگتری در طرف مقابل به وجود آید که امکان بلند کردن اجسام بسیار سنگین یا متراکم کردن اجسام بسیار محکم را فراهم می‌کنند.

با ذکر این مقدمه به سراغ معرفی دستگاه پرس هیدرولیک خواهیم رفت و ضمن پرداختن به نحوه عملکرد آن، معروف‌ترین مدل این دستگاه‌ها را هم بررسی خواهیم کرد.

دستگاه پرس هیدرولیک چیست؟

دستگاه پرس هیدرولیک (hydraulic press machine) دستگاهی است که بر مبنای انتقال نیرو در یک سیال طراحی شده است و می‌توان از آن برای متراکم کردن اشیا مختلف تحت فشار زیاد استفاده کرد. در این دستگاه‌ها، نقش مایع یا سیال هیدرولیک بسیار مهم و محوری است و وظیفه انتقال نیرو بر عهده آن است. اگر از فرمان‌های هیدرولیک یا از جک هیدرولیک استفاده کرده باشید، متوجه می‌شوید که نیروی اعمالی شما نسبت به تغییری که ایجاد می‌کنید بسیار کمتر است.

این نیرو در حالت انتقال مستقیم، باید معادل باشد. اما استفاده از قانون پاسکال باعث شده که دستگاه پرس هیدرولیک امکان بلند کردن اشیای بسیار سنگین یا فشرده کردن اشیای بسیار محکم با نیروی بسیار کم فراهم شود

دستگاه پرس هیدرولیک

نحوه عملکرد دستگاه پرس هیدرولیک

در بند قبل به استفاده از قانون پاسکال در دستگاه‌های هیدرولیکی اشاره کردیم. قانون پاسکال می‌گوید که تغییر فشار در هر نقطه از سیال تراکم ناپذیر به همه نقاط و سطح مایع منتقل می‌شود. این رابطه به شکل P=F/A بیان می‌شود. در اینجا مشخص است که فشار و نیرو تحت تأثیر سطح یا همان A تغییر می‌کند. حالا اگر به تصویر نشان داده شده توجه کنید، ما دو سیلندر با اندازه متفاوت یعنی سطح A1 و سطح A2 مواجه هستیم. از طرف دیگر مایع هیدرولیک استفاده شده در دو طرف هم با یکدیگر یکسان است.

طبق قانون پاسکال P1=F1/A1 باید با P2=F2/A2 یکسان باشد. از آنجایی که هر دو سیال یکسان هستند، برای ایجاد این توازن باید مساحت و نیروی اعمالی تغییر کند. در تصویر نشان دادیم که در سمتی که ما فشار را وارد می‌کنیم سیلندر و پیستون کوچک‌تر است. بنابراین فشار کمتری به آن وارد می‌شود تا در طرف مقابل یک جسم با مساحت بزرگتر و با اندازه بزرگتر تغییر داده شود.

حالا نحوه عملکرد دستگاه پرس وکیوم به این صورت است که نیروی وارده بر یک مخزن کوچک یا یک پیستون کوچک وارد می‌شود و در طرف مقابل باعث حرکت یک پیستون بزرگ با وزن بسیار زیاد می‌شود. در نتیجه، حرکت پیستون بزرگ باعث ایجاد فشار زیادی بر روی قطعه کار شده و منجر به متراکم شدن یا اصطلاحاً له شدن آن می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه پرس هیدرولیک

کاربرد دستگاه‌های پرس هیدرولیک

یک دستگاه پرس هیدرولیک تقریباً در همه حوزه‌های صنعتی کاربرد دارد، اما به طور ویژه و خاص برای تبدیل اشیا فلزی به ورقه‌های فلزی استفاده می‌شود. البته این دستگاه‌ها در نازک کردن شیشه‌های داغ، تولید پودر در صنعت آرایشی و بهداشتی و همچنین تشکیل قرص برای مصارف پزشکی هم کاربرد دارد. در واقع کاربرد دستگاه‌های پرس هیدرولیک بیشتر به اندازه و فشار تولیدی آنها بستگی دارد و کاربرد اصلی آنها را می‌توان در سه گروه زیر قرار داد:

برای خرد کردن و اوراق کردن اتومبیل:

پرس هیدرولیک قلب سیستم خردکننده اتومبیل است. در این فرایند، یک موتور هیدرولیک فشار زیادی به مایعات داخل سیلندر وارد می‌کند. فشار مایع باعث می‌شود که صفحات به سمت بالا بروند و سپس با نیروی زیاد و سرعت بر روی خودرو فرود آیند. در نتیجه این موضوع باعث خرد شدن خودرو می‌شود

گرفتن چربی از پودر کاکائو:

یکی از کاربردهای دستگاه پرس هیدرولیک در ابعاد کوچک است. هنگام پردازش دانه‌های کاکائو، مایع مخصوص شکلات به دست می‌آید. برای تهیه پودر کاکائو بدون چربی، این مایع در یک پرس هیدرولیک فشرده می‌شود. در نتیجه مایع به دست آمده بدون چربی بوده و در مراحل بعد برای تولید پودر کاکائو به کار گرفته می‌شود.

برای تولید چاقو و چاقو سازی:

دستگاه‌های پرس هیدرولیکی از بهترین گزینه‌ها برای تولید چاقو و شمشیر سازی هستند که فولاد خام مسطح را به شکل چاقو و خنجر در می‌آورند.

البته همانطور که اشاره شد، این سه مورد متفاوت از کاربردهای دستگاه پرس هیدرولیک هستند که ابعاد مختلف آن‌ها را به رخ می‌کشند. اما کاربردهای آنها بسیار وسیع‌تر است و تقریباً در همه حوزه‌های صنعتی استفاده می‌شوند.

حرف آخر 

امیدواریم که شما از وبلاگ دستگاه پرس هیدرولیک چیست و چگونه عمل می‌کند راضی بوده باشید .

توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را مطالعه کنید.

موفق باشید …شما بزرگواران می توانید با راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

تماس : 09125381098
اینستاگرام : peres_shilang_hasiri
واتساپ : 09125381098

ساعت کاری : ۹ صبح الی ۲۰ شب
آدرس : تهران جاده خاوران شهرک صنعتی خاوران سایت آهنکاران خیابان پنجم شرقی پلاک ۴۷۰۸

,برش شیلنگ ,پرس هیدرولیک, پرس گیربکسی, آب بندی شیلنگ, قیمت دستگاه پرس شیلنگ ,دستگاه برش شیلنگ حصیری ,دستگاه تست شلنگ, دستگاه روکش بافتنی , دستگاه روکش بافتنی, دستگاه روکش بافتنی حصیری,دستگاه روکش بافتنی استیل ,دستگاه روکش بافت استیل , دستگاه شیلنگ گاز هوا , دستگاه پرس شیلنگ حصیری

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.